rownic- miedzy-single-malt-a-blended

Czym się różni whisky single malt od blended?

sobota, Lipiec 13th, 2013 | Autor:

To chyba najbardziej elementarne pytanie, które zadaje praktycznie każdy początkujący koneser whisky. Nic dziwnego ponieważ ceny pomiędzy tymi dwoma rodzajami whisky znacznie się różnią, pytanie dlaczego? Najlepiej zapoznać się z definicją obu tych pojęć, a wnioski przyjdą same… : )


Single malt – typ whisky, który jest destylowany w miedzianych alembikach (mniejsza wydajność, lepsza jakość) jednej destylarni i wytwarzany w całości z jednego rodzaju słodu jęczmiennego. Przykłady single maltów: Glenfiddich, Glenmorangie, Talisker, The Glenlivet itd.


Blended – typ whisky powstały w wyniku zmieszania różnego rodzaju whisky. Na ogół jest to mieszanka whisky słodowej z innymi rodzajami whisky zbożowych (które sa destylowane kolumnowo a nie alembikowo przez co otrzymuje się większą wydajność kosztem jakości), lub wręcz spirytusem zbożowym. Przykłady blendów: Ballantine’s, Johnnie Walker, Chivas Regal, Grant’s, Famous Grouse, Bell’s itd.


Tak więc nie chodzi tylko o szlachetność i unikatowość trunku, ale przede wszystkim o jego jakość… Jeżeli istnieją pojęcia, których nadal nie rozumiesz zapraszam Cie na stronę terminologia whisky bądź ABC whisky gdzie znajdziesz odpowiedzi na większość nurtujących Cie pytań.
Dodaj komentarz


− dwa = 7