Bushmills

Destylarnia Bushmills

wtorek, Czerwiec 18th, 2013 | Autor:

Destylarnia Bushmills (czyt. buszmils) została założona w 1748 roku przez Hugha Andersona, mimo iż licencja na destylacje została udzielona już w 1608 roku (taka też data widnieje na etykietach Bushmills). Nie jest to więc najstarsza destylarnia, jednak z całą pewnością jest niekwestionowany liderem w północnej Irlandii. Nazwa Bushmills pochodzi od okolicznej rzeki Bush oraz angielskiego słowa „mill”, czyli młyn. Przez lata destylarnia miała swoje lepsze i gorsze chwile jak np. w 1853 roku kiedy to dwa tygodnie po modernizacji zakładu i instalacji elektryczności wybuchł pożar, który kompletnie spustoszył destylarnie. Pod koniec XIX wieku Scottish Distillers Company Ltd (DCL) rozpoczęła kompleksowa „wycinkę” irlandzkich destylarn. Powodem tego był fakt, iż irlandzkie whiskey wygryzały rywali niezmiennym smakiem oraz wysoką jakością. Kolejnym znaczącym punktem w historii destylarni były lata trzydzieste XX wieku, kiedy to świeżo zatrudniony kierownik Jimmy Morrison miał za zadanie poprawić jakoś destylatu. W tym celu wprowadził potrójną destylacje w alembikach typu pot still. Ponadto w latach siedemdziesiątych przestano torfować słód. W efekcie Bushmills produkuje dzisiaj lekką, potrójnie destylowaną malt. W 1986 roku Irish Distillers Ltd (IDL) kupiło Bushmills – jedyną destylarnie w Irlandii północnej. Natomiast w 2005 roku ówczesny właściciel IDL – Pernod Ricard sprzedał Bushmills koncernowi Diageo do którego należy do dnia dzisiejszego.
Ciekawostka jest fakt iż w 2008 roku dzięki uprzejmości Banku Irlandii, Bushmills znalazł się na banknotach. Co chyba przebija wszelkie marketingowe triki…

bushmills-on-money

Obecnie destylarnię można zwiedzać tylko z przewodnikiem, a trasę poprzedza kilkunastominutowy film o historii destylarni i trunku. Ponadto na terenie zakładu znajduje się sklepik (w którym można kupić unikalną whiskey Coleraine) i mała kawiarenka. Ponad osiemdziesiąt lat temu William Ross powiedział „Irlandia nic już nie znaczy”, dzisiaj wiemy że znaczy i to bardzo dużo!
Dodaj komentarz


sześć − 4 =