Cragganmore

Destylarnia Cragganmore

piątek, Czerwiec 21st, 2013 | Autor:

Założycielem destylarni Cragganmore w 1869 roku był John Smith (krewny George Smitha z Glenlivet, który prawdopodobnie był jego nieślubnym synem). Natomiast nazwa destylarni pochodzi od górującego nad nią wzgórza Craggan More Hill.
John Smith słynął z ogromnej, wręcz bezkonkurencyjnej wiedzy o whisky w regionie. Zdobywał doświadczenie w takich destylarniach jak Glenlivet Glenfarclas czy Macallan jednak kolejną rzeczą z której również słynął była jego ogromna waga (ok. 140 kg). Był tak duży, że nie mieścił się w drzwiach do przedziału przez co musiał stać na pomoście – miejscu dla konduktorów i często sam był przezywany Cragganmore. Ironia jest fakt iż bardzo lubił kolej.
Po śmierci Smitha w 1886 destylarnie przejął syn John Smith Gordon, który w 1901 przeprowadził prace modernizacyjne i powiększył destylarnię. Prowadził ją do roku 1923, kiedy to zakład został wykupiony przez spółkę White Horse (tę samą, która prowadziła destylarnię Lagavulin na wyspie Islay). W 1965 roku White Horse przeszła pod kontrolę koncernu DCL – dzisiejszy United Distillers and Vintners należący do grupy Guinness. Butelkowanie single malt na większą skalę rozpoczęło się dopiero w latach osiemdziesiątych, stąd niewielka tradycja i różnorodność oferowanych na rynku whisky.
Dodaj komentarz


6 × osiem =