Edradour

Destylarnia Edradour

poniedziałek, Czerwiec 17th, 2013 | Autor:

Destylarnia Edradour (czyt. „edra’dauer”) powstała w 1825 roku jako jedna z wielu typowych wytwórni farmerskich, w miejscowości Pitlochry w hrabstwie Perthshire. Ponad sto lat później destylarnie wykupił amerykański pasjonat whisky – William Whiteley, któremu zawdzięczamy niezmienny charakter destylarni. Nie dokonywał on bowiem praktycznie żadnych modyfikacji (poza wprowadzeniem energii, elektrycznej) a jedynie konserwował to co było. Dzięki niemu Edradour był podstawą mieszanki King’s Ransom, która w owych czasach uchodziła za najlepszą i najdroższą whisky świata. Whiteley wiedział że miejsce dojrzewania whisky ma wpływ na jej charakter tak więc zabrał kilkanaście beczek na statek i udał się z nimi w podróż morską. Chciał w ten sposób podnieść jakość whisky wzbogacając ją o morskie powietrze przenikające beczki. Podczas prohibicji w Stanach Zjednoczonych King’s Ransom był przemycany w torpedach wystrzeliwanych z okrętu w kierunku plaży Long Island, gdzie następnie był odbierany przez przemytników. Jak widać kreatywność nie miała granic…
Tak jak wielu innych producentów, Edradour zrezygnował z procesu słodowania jęczmienia na rzecz już gotowego. Jednak pozostałe etapy produkcji whisky przebiegają w iście tradycyjny sposób pod okiem 3-4 osobowej załogi. W efekcie wydajność destylarni to około 12 beczek na tydzień, czyli tyle co przeciętna destylarnia w ciągu jednego dnia. Dzięki temu Edradour nie musi się tak martwic o ilość starych dębowych beczek po sherry czy bourbonie co inne destylarnie. Ciekawostką jest fakt iż Edradour słynie z tego, że jest najmniejszą destylarnią w Szkocji, a alembiki używane do produkcji są tak małe, że jakby były choć odrobinę mniejsze to brytyjski urząd skarbowy uznałby je za przenośne czyli umożliwiające ukrytą, nielegalną produkcję.
W 1975 roku Edradour stał się własnością koncernu Pernod Ricard, a w 2002 przeszedł w ręce Signatory Vintage Scotch Whisky, który jest jej właścicielem do dnia dzisiejszego.
Dodaj komentarz


dziewięć − = 0