Highland Park

Destylarnia Highland Park

poniedziałek, Czerwiec 24th, 2013 | Autor:

Destylarnia Highland Park, jak sama nazwa wskazuje położona jest na szczycie wzgórza wznoszącego się nad Kirkwall na wyspie Mainland (czyli „stały ląd”) w archipelagu Orkadów.
Pomimo tego, że za oficjalną datę założenia Highland Park uznaje się rok 1798 (taka też data widnieje na bogato zdobionej bramie destylarni) to nielegalną produkcją whisky zajmowano się tutaj znacznie wcześniej. Powodem tego było otaczające zewsząd morze, które stanowiło doskonałą drogę transportu whisky, jak również ucieczki w razie niespodziewanej kontroli. Ciekawostką jest fakt, iż w owych czasach nawet duchowny pobliskiego kościoła niejaki Magnus Eunson założył nielegalną destylarnie whisky (w miejscu gdzie obecnie znajduje się Highland Park), a za magazyn służyła mu plebania czy nawet wolne miejsce pod amboną. Przez niespełna dwadzieścia lat udawało mu się oszukiwać poborców podatkowych (np. odprawiał „pogrzeb” beczkom z whisky…), aż wreszcie jednemu z nich, niejakiemu Johnowi Robertsonowi udało się przyłapać duchownego na gorącym uczynku. Robertson przeją destylarnie, a „sługa boży” został skazany.
W 1908 roku Highland Park został przejęty przez Jamesa Granta, a w 1937 roku wszedł w skład Highland Distillers do którego należy do dnia dzisiejszego. W roku 1984, czasopismo „The Scotsman” zorganizowało wielką degustację whisky. Highland Park była jedyną whisky, która otrzymała najwyższą notę – sto na sto możliwych! Krytyk i ekspert whisky Michael Jackson nazwał ją „The greatest all-rounder in the world of malt whisky” Chyba słusznie gdyż jest to whisky, która prawie jaki żadna inna idealnie balansuje między torfowością a owocowa słodyczą… Poza tym destylarnia jako jedna z niewielu w dalszym ciągu sama słoduje jęczmień.
Dodaj komentarz


+ cztery = 7