Glenlivet

Destylarnia The Glenlivet

poniedziałek, Lipiec 1st, 2013 | Autor:

Początki The Glenlivet (jeszcze wtedy samo Glenlivet) sięgają 1817 roku kiedy to George Smith rozpoczął produkcje whisky na farmie Upper Drumin, którą dwa lata wcześniej wydzierżawił. Ów położenie było dla Smitha bardzo korzystne, z uwagi na odosobnienie pozwalające zmniejszyć ilość kontroli przez urząd, jak i wodę pochodzącą znad rzeki Livet. Przez co bardzo szybko jego produkty zyskały uznanie wśród okolicznych mieszkańców.
Właścicielem ziemi, dzierżawionej przez Smith był książę Gordon, który zainicjował zmiany w prawie nawołując w Izbie Lordów o zaprzestaniu ignorowania nielegalnej destylacji. Nakłonił on Smitha do wystąpienia o licencje pozwalającą legalnie produkować whisky. W 1824 roku (czyli rok po wprowadzeniu nowego prawa i regulacji podatkowych) Smith otrzymał licencję i jako pierwszy w Speyside zalegalizował produkcje whisky. Ta też data widnieje do dzisiaj na etykietach whisky Glenlivet i jest traktowana jako oficjalna data rozpoczęcia działalności destylarni. Decyzja Smitha bardzo nie spodobała się okolicznym gorzelnikom, do tego stopnia że książę Gordon zaopatrzył go w broń. Mieli mu za złe, że ich zdradził i nagle zrobił się legalny… Nie widzieli jednak plusów prawa, które pozwalało decydować o każdym aspekcie produkcji – regulować moc płynu poddawanego destylacji, rozmiarze i kształcie alembików itd. Smith postanowił też odejść od starych nawyków i smaków dzięki czemu zaczął produkować lekkie whisky wykorzystując nowe możliwości. Bardzo szybko nazwa destylarni stała się synonimem jakości i prestiżu przez co wiele destylarni chcąc zwiększyć sprzedaż zapożyczała i bezcześciła nazwę Glenlivet. Z ów cwaniakami postanowił się rozprawić syn Smitha – James Gordon Smith który w połowie XIX w. dołączył do interesu. W 1880 roku sąd przyznał destylarni wyłączne prawo do używani nazwy z rodzajnikiem „The” czyli The Glenlivet natomiast inne zakłady mogły używać Glenlivet jako drugiego członu nazwy np. Tomintoul-Glenlivet. Nawet tak znany dzisiaj Macallan niegdyś nazywał się Macallan-Glenlivet.
Przez lata destylarnia przechodziła różnego rodzaju przemiany, przetrwała również wielki pożar, ale nadal pozostawała w rękach Smithów. Dzięki nim też trafiła do ameryki jeszcze przed prohibicją. W roku 1978 The Glenlivet została przejęta przez kanadyjski koncern Seagram. Dzięki czemu uzyskała niekwestionowaną renomę i pozycję jako jedna z najpopularniejszych whisky single malt na świecie.


Dodaj komentarz


× 2 = dwanaście