bourbon-tennessee

Jak powstaje bourbon – whisky z Kentucky i Tennessee

sobota, Lipiec 6th, 2013 | Autor:

Burbon to amerykańska whiskey produkowana z mieszanki zbóż takich jak kukurydza (najczęściej ok. 70%), pszenica, żyto oraz słodu jęczmienny. Produkcja bourbonu tak jak i whisky single malt też ma swój „przepis” jednak dla nadania specyficznego charakteru producenci stosują np. różne proporcje zbóż, odmiany drożdży czy ilość kwaśnego zacieru. Podobnie też jak w Szkocji Ameryka określiła standardy jakie muszą być przestrzegane np. bourbon musi być zrobiony z mieszanki zboża, składającej się w co najmniej 51% z kukurydzy zwyczajnej, musi być leżakowany w nowych, opalonych beczkach dębowych (tak naprawdę wymóg narzucony przez bednarzy cierpiących na brak pracy) czy też burbon leżakowany krócej niż cztery lata, musi posiadać informacje o okresie jego leżakowania. Itd.KROK 1 – PROPORCJE I SKŁAD ZBÓŻ – PIERWSZY I NAJWAŻNIEJSZY KROK

To jeden z najważniejszych etapów produkcji bourbonu. Zwykle mieszanka zboża składa się w 70% z kukurydzy, natomiast pozostałą część stanowią pszenica lub żyto oraz słód jęczmienny. Każde z tych zbóż wnosi coś innego do finalnego stylu bourbonu. Kukurydza nadaje tłustej słodyczy, pszenica delikatności, żyto pikantności i kwaskowatość, natomiast słód jęczmienny zapewnia naturalne enzymy które zamieniają skrobię w cukry.


KROK 2 – MIELENIE

Mieszanka zbóż z poprzedniego etapu zostaje poddana procesowi mielenia.


KROK 3 – WODA

Do śruty dolewa się wody o wysokiej zawartości składników mineralnych.


KROK 4 – GOTOWANIE, SŁÓD CUDOTWÓRCA

Na tym etapie kukurydza jest najpierw gotowana tak aby przeprowadzić hydrolizę skrobi. Po czym zostaje schłodzona i wzbogacona o pszenicę lub żyto. Następnie całość znowu się gotuje i schładza żeby wreszcie dodać słód jęczmienny który zamieni skrobię w cukier.


KROK 5 – DROŻDŻE, MAŁY SEKRECIK…

Jak już wspomniałem na samym początku drożdże mają bardzo duży wpływ na końcowy efekt, tak więc ich skład czy rodzaj jest pilnie strzeżony przez destylarnie


KROK 6 – FERMENTACJA

Każdy Bourbon jest fermentowany z użyciem kwaśnego zacieru z poprzedniej fermentacji. Pozwala on obniżyć pH, zapobiega rozwijaniu się bakterii i wpływa na smak trunku. Fermentacja trwa na ogół 3 dni a jej efektem jest płyn o zawartości ok 5% alkoholu żartobliwie zwanym „piwem”.


KROK 7 – DESTYLACJA

Wspomniany wcześniej płyn poddaje się destylacji w pojedynczej kolumnie destylacyjnej do destylacji ciągłej, podzielonej półkami ułożonymi poziomo. Po czym zostaje wlewane do od góry, podczas gdy od spodu wtłaczana jest gorąca para wodna. Podczas tego procesu uwalniany jest alkohol, którego opary są następnie kondensowane tworząc destylat o zawartości ok 60% alkoholu.
Klasyczny Bourbon destyluje się dwukrotnie (druga destylacja przebiega w kadzi z wodą przez którą przechodzą opary alkoholu bądź klasycznie w alembiku) natomiast w Tennessee otrzymany alkohol jest jeszcze filtrowany przez węgiel drzewny dla otrzymania delikatniejszego i czystszego aromatu.


KROK 8 – DOJRZEWANIE

Według standardów uchwalonych 4 maja 1964 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych, Bourbon wlewany do beczek nie może mieć więcej jak 62,5% czystego alkoholu, a maturacja musi zachodzić w nowych, wypalonych w środku beczkach z dębu amerykańskiego o pojemności ok 200 litrów. Proces dojrzewania trwa minimum 2 lata przy czym miejsce pobytu beczek ma znaczący wpływ na finalny charakter bourbonu… jest to związane z wpływem temperatury na reakcje alkoholu z beczką.
Dodaj komentarz


× pięć = 35