slowniczek

Terminologia whisky

sobota, Lipiec 6th, 2013 | Autor:

Alembik (still)- miedziany kocioł używany do destylacji alkoholu

Alkohol – otrzymywany w procesie fermentacji. Z godnie z przepisami, szkocka whisky musi zawierać co najmniej 40% alkoholu.

Blended whisky – whisky mieszana otrzymywana z połączenia whisky zbożowej z whisky słodową.

Bourbon – amerykańska whiskey, która aby móc się tak nazywać musi być wyprodukowana z zacieru zawierającego co najmniej 51% kukurydzy, musi być destylowana do maksymalnie 80% alkoholu (160° proof) oraz musi dojrzewać w nowych osmalonych dębowych beczkach zawierając maksymalnie 62,5% alkoholu (125°) i leżakując minimum 2 lata.

Brzeczka – płyn odciągany z kadzi zaciernej, zawierający sporę ilość cukru.

Cask finish – czyli dojrzewanie whisky w kolejnej beczce po beczce głównej czyli np. 10 lat po burbonie i 2 lata po sherry.

Cask strenght – butelkowanie whisky z mocą beczki (czyli z taką zawartością alkoholu jaką otrzymaliśmy po otwarciu beczki). Whisky nie jest rozcieńczana z wodą.

Corn whiskey – według prawa amerykańskiego, aby whisky mogła się nazywać kukurydzianą musi być wyprodukowana z co najmniej 80% kukurydzy.

Destylacja – proces w którym spirytus jest oddzielany od reszty płynu przez podgrzanie i odparowanie cieczy, a następnie skropleniu wytworzonej pary.

Dojrzewanie – leżakowanie bądź tak zwana maturacja. Jest to ostatni etap produkcji whisky, który zachodzi w dębowych beczkach i jest odpowiedzialny za co najmniej dwie trzecie końcowego stylu oraz barwy whisky.

Drożdże – mikroskopijne grzyby, których zadaniem jest przetworzyć cukry proste na alkohol (oraz dwutlenek węgla i ciepło). Rodzaje drożdży mają znaczący wpływ na aromat whisky

Działka dla Aniołów- (angel’s share) Podczas procesu dojrzewania destylatu beczka przepuszcza w jedną stronę powietrze, a w drugą opary alkoholu. Jego ubytek jest właśnie nazywany „działką aniołów” bądź „anielskim przydziałem”

Estry – związki chemiczne, które tworzą się podczas fermentacji. To właśnie one odpowiadają za kwiatowe i intensywne owocowe aromaty.

Fenole – silnie aromatyczne związki chemiczne, powstające podczas spalania torfu. Mierzy się je w cząsteczkach na milion (ppm) im wyższa jest ta wartość, tym bardziej dymna jest whisky.

Fermentacja – proces podczas którego bogata w cukry brzeczka zamieniana jest w alkohol wskutek działania drożdży.

Filtrowanie węglem drzewnym – polega na przepuszczaniu świeżego destylatu przez warstwę węgla drzewnego jeszcze przed wlaniem do beczek. Technika charakterystyczna dla Tennessy whiskey.

First-fill – czyli pierwsze napełnienie… Na ogół w krajach takich jak Szkocja, Irlandia czy Japonia stosuje się używane beczki. Jeżeli producent oznaczą ją jako first-fill to oznacza to że ów beczka jest napełniana po raz pierwszy

Grain whisky – whisky zbożowa produkowana z połączenia niewielkiej ilości słodu jęczmiennego oraz kukurydzy lub przenicy i destylowana w kolumnach rektyfikacyjnych do maksymalnie 94,8% alkoholu.

Irish whiskey – Irlandzka whiskey często destylowana trzy a nie dwukrotnie jak to jest w przypadku szkockiej. Obecnie w Irlandii znajdują się zaledwie cztery czynne destylarnie.

Karmel – stosowany do „podkręcenia” i ujednolicenia barwy whisky. Jeżeli chodzi o bourbony to jest on zabroniony.

Klepisko słodownicze – tradycyjny sposób słodowania jęczmienia. Polega na tym, że wilgotne ziarno rozsypuje się na glinianym klepisku i pozostawia do skiełkowania. Następnie jęczmień jest co jakiś czas obracany szufladami, aby nie wyrosła tak zwana „trawa”…

Kondensacja destylatu – skraplanie oparów alkoholu

Maturacja – czyli wspomniane wyżej dojrzewanie

Mothballed – zawieszenie działalności destylarni w taki sposób, aby w każdej chwili mogła wznowić produkcję

NAS – No Age Statement brak informacji o wieku whisky

Pogon – końcowa część destylatu jaki wypływa z alembiku drugiej destylacji

Proof – Amerykański system mierzenia zawartości alkoholu odpowiadający ok. dwukrotnej klasycznej mierze procentowej. Czyli 40% to 80° proof.

Przedgon – początkowa cześć destylatu jaki wypływa z alembiku drugiej destylacji, często kierowana z powrotem do destylacji.

Refill – termin, którym określa się już przynajmniej raz używane beczki

Refliks – kondensacja oparów alkoholu wewnątrz alembiku. To jeden ze sposobów na uzyskanie lekkiej i pozbawionej ciężkich związków whisky.

Rey whiskey – whiskey żytnia produkowana z zacieru zawierającego co najmniej 51% żyta.

Single cask – whisky słodowa pochodząca z jednej beczki.

Single malt – whisky słodowa wyprodukowana wyłącznie ze słoduj jęczmiennego, drożdży oraz wody w jednej destylarni.

Słodowanie – przekształcenie skrobi w cukry proste. Jęczmień najpierw jest moczony, co prowadzi do kiełkowania, a następnie suszy aby to kiełkowanie zatrzymać. Słodowanie może być przeprowadzone na klepisku słodowniczym, w procesie słodowania bębnowego czy też w urządzeniach zwanych saladin box.

Smalenie beczek – opalanie beczek od środka dla utworzenia aktywnego węgla drzewnego, który ma za zadanie usunąć nierówności smaku oraz niechciane aromaty.

Tennessee whiskey – podlega tym samym regulacjom prawnym co bourbon, z tą różnica że producenci z Tennessee filtrują świeży destylat przez warstwę węgla drzewnego z klonu cukrowego.

Torf – na wpół zwęglona roślinność błotna, która leżała przez tysiące lat w kwaśnym i wilgotnym środowisku. Torfu używa się przy osuszaniu słodu co nadaje whisky specyficznego aromatu.

Wash – produkt fermentacji, zktórego destyluje się whisky.

Wężownica – miedziana rura zanurzona w zbiorniku z chłodną wodą do kondensowania destylatu.

Wiek whisky – jeden z głównych wyznaczników, którym kierują się początkujący smakosze. Ów informacja umieszczana na etykietach zawsze odnosi się do wieku najmłodszego użytego komponentu.

Zacieranie – proces, w którym skrobia zawarta w zbożu zamienia się w cukry proste.
Dodaj komentarz


3 − trzy =